Drodzy Rodzice!
Czy zastanawialiście się kiedyś jak duży wpływ na dziecko może mieć przestrzeń, która go otacza?
W dzisiejszym wpisie chciałabym podzielić się z Wami pomysłami na dostosowanie środowiska do potrzeb dziecka, zgodnie z filozofią Montessori Maria Montessori wierzyła, że otoczenie może znacząco wpływać na rozwój dzieci, tworząc środowisko do rozkwitu dla ich naturalnej ciekawości, niezależności i samodzielności
Poniżej przedstawiam te elementy metody, które moim zdaniem warto wprowadzić do swojego domu!
Przestrzeń przyjazna dziecku
Otoczenie dziecka powinno być zorganizowane w taki sposób, by miało ono swobodny dostęp do potrzebnych mu przedmiotów. Niskie regały, mały zlew czy przyjazny dziecku zestaw do własnoręcznego dbania o czystość, pomaga budować poczucie niezależności.
Materiały
Warto zadbać o dostęp do materiałów wspierających rozwój dziecka w sposób wielozmysłowy. Dedykowane materiały montessoriańskie oferowane na licznych stronach internetowych potrafią kosztować fortunę, jednak nic straconego jeśli nie chcecie jej wydawać… Na całe szczęście możemy zastąpić je przedmiotami, które znajdziemy w domu !
Wspieranie rozwoju sensorycznego i motorycznego dziecka może odbywać się poprzez przesypywanie kaszy z jednego dzbanka do drugiego, czy pisanie paluszkiem w piasku nowo poznanych cyferek. Pomysłów jest mnóstwo i ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia . Pamiętajmy o tym, by elementy, z których tworzymy pomoce były wykonane z naturalnych materiałów!
Adekwatna ilość bodźców
Pamiętajmy, że więcej nie zawsze znaczy lepiej. Zbyt duża ilość kolorowych, śpiewających i świecących zabawek może spowodować przebodźcowanie u Twojego dziecka. Jeśli Maluch wciąż się irytuje, ma problemy z nieadekwatnymi reakcjami i trudności z koncentracją to właśnie o tym efekcie mowa. Część plastikowych zabawek warto zastąpić takimi wykonanymi z naturalnych, stonowanych materiałów. Pamiętajmy również, że niezwykle bogate w silne bodźce są bajki, dlatego warto ograniczać dziecku czas spędzany przed ekranem!
Wspólne dbanie o przestrzeń
Zachęcajcie dziecko do wspólnego wykonywania prac domowych. Pracujcie razem przy porządkowaniu oraz gotowaniu. Wiem, że czasami samodzielne wykonywanie obowiązków wydaje się niebezpieczne i nieodpowiednie dla dziecka jednak pod bacznym okiem rodzica nawet maluchy mogą stawiać pierwsze kroki w wykonywaniu prac domowych. W standardowym przedszkolu montessorianskim już czteroletnie dzieci samodzielnie kroją jabłko, przyszywają guziki oraz obierają warzywa. Dajmy najmłodszym szansę na samodzielność pozwalając im korzystać z przedmiotów życia codziennego Dzięki temu wesprzemy w maluchach poczucie sprawczości, samodzielności i wpływu na otaczającą rzeczywistość.
Obserwacja dziecka
Warto uważnie reagować na potrzeby, które wyraża dziecko. Może aktualnie trwa jego faza wrażliwa na zabawę z wodą? Może na naukę cyferek? Warto odpowiadać na takie sygnały i zapewniać dziecku odpowiednią ilość stymulacji w ciekawych dla niego obszarach.
Wspierajcie swoją pociechę
Otoczenie to nie tylko przedmioty które znajdują się wokół nas, ale również ludzie. Warto zachęcać i wspierać swoje dziecko w samodzielności, pozwoli mu to na rozwijanie pewności siebie!
Wprowadzenie tych zasad do codziennego życia może przynieść nie tylko korzyści dla rozwoju dziecka, ale także wzmocnić jego sprawczość i aktywność
Czy macie jeszcze jakieś pomysły na dostosowanie przestrzeni do potrzeb dziecka?
Zapraszam do dzielenia się Waszymi przemyśleniami!